Senior Leadership

Principal Yvonne Browing                                                   
Deputy Principal John Grogan
Assistant Principal Rowana McNaught
Assistant Principal Lee Pirini

Teaching Staff

Chrissie Bakker Dance/Performing Arts
David Beadle HOD PE/Health/YLC
Mike Bishop Social Science/Economics
Sue Blackley ESOL/English
Becky Brough Year 7/8
Donald Brown Music Tuition
Gina Brown HOD Digi Tech
Annie Carmichael Science
Bill Claridge HOD Chemistry/Bus Controller
Clare Corkery Year 7/8
Ria Cummings Dance/Drama
Marama Davis Te Reo Maori
Peter de Blois HOD Music
Michelle Diack HOF Social Science
Liz Dodds Careers Adviser/Gateway Co-ordinator/YLC
Sophia Dommisse English
Carl Ereckson Maths/YLC
Margaret Ereckson Guidance 
Kelly Gentle Maths/Agribusiness
Franca Gericke Maths/Science
Brenda Goodwill Science YLC
Pauline Grant ESOL/Accounting
John Grogan Science
Nicola Hawkes YLC/Leadership/House Co-ordinator/Asst to HOD PE
Kate Higgins Science/Year 9
Cheryle Holsted Technology
Sharee Ineson Academic Tutor International Students/Cambridge Global Perspectives
Steve Jackson Guidance
Alyce Jenkins Year 8
Elizabeth Jones HOF Technology
John Kennedy Science
Hannah Kramer (Maternity Leave 2020)
Gordon Lamont Maths/Asst to HOF Maths
Sonya Liggins-Walters        English/Media Studies/eDean
Marjory-Ellen McArthur  NZQA/English
Elaine McEvoy Y7/Social Studies
Rowana McNaught AP Student Welfare/Duty/Attendance
Ruth McSoriley HOF English
Sue Mattingly HOF Maths
Pauline Menzies Technology
Jenny Mills Art
Mark Moore Year 8
Nathan Muir EOTC Co-ordinator/PE
Luke Nickholds Digi Tech
Zara Parsons English/Social Studies
Pip Paulin HOD Dance/English
Eddie Peters PE
Megan Phillips Art
Lee Pirini HOD Science/YLC
Stacey Popham TIC Tourism
Mike Prouting HOD Business Studies
Sarah Rabbitt Literacies Support Leader/YLC
Sarah Rae HOF Performing Arts
Sarah Redpath Literacies Support/English
Lucy Richardson Year 8 Maths
Elizabeth Roy French/YLC
Jodie Rutledge PE/Year 7/YLC
Sonia Sangwan Science
Ameera Shahbaz Year 8
Anna Sime Year 8
Shona Skelt Year 8/Library
Courtney Smith Science/YLC
Susanne Staples German/Learning Packages
Neil Stickley Relief/HOD History
Natalie Surynt English
Rose Sutton Maths
Kerrin Tattersfield-Smith Literacies Support
Sarah Templer HOD Visual Art & Design
Mandy Tiplady Year 7
Judith van Eeden Maths
Kelly van Nierop Year 8/Maths                                                               
Dr. Simon Wilkinson Science/Physics
Christine Willis Y7-10 Technology
Ainslee Wilson HOF Languages
Melanie Young Science/Biology/Geography                  

 

 

© Copyright 2020 Southland Girls High School. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS v5